Fontos kérdés, és nem szabad félvállról venni a számítógép védelmét. Rengeteg kártékony programkód kering a világhálón és nem megfelelő védelemmel könnyen a kiberbűnözők célpontjaivá válhatunk. A vírusok és kémprogramok a legkülönbözőbb módon fejthetik ki káros hatásaikat és ezek ellen szükséges a védelem.

Az eltérő vírusok többfajta módon hatással lehetnek a számítógépünkre, kezdve a böngésző lassulásától a random új ablakok megnyílásán vagy tömegesen kéretlen e-mail küldésén át akár a teljes rendszer befagyásáig. Szintén veszélyforrás a különböző adattároló és küldő kémprogramok, amelyeknek különösebb hatásuk nincs az alap használatra (pont ezért veszélyesek), de a háttérben az általunk bevitt karaktereket lementi és elküldi, ami által a készítői megszerezhetik akár a bankkártya adatainkat és egyéb személyes információinkat.

Antivirus vs. aktív védelem

A világháló nagy, talán túlzottan nagy, sok rejtett veszélyforrást tartalmaz. A különböző vírusirtó programok az előbbiekből adódóan szükséges illetve kötelező tartozéka egy operációs rendszernek. Mivel manapság már szinte mindenki használ internetet, ezért érdemes olyan védelmi programot választani, amely aktív szűrökkel rendelkezik, ezáltal részben védettek lehetünk az internet „ártalmaitól”. Az antivirus is több mint a semmi, de lehetőség szerint válasszunk olyat, amely Internet Security funkciókat tartalmaz. Utóbbi fontos, hogy védettek legyünk az online tartalom megtekintésénél, banki ügyintézésnél illetve minden a hálózattal összefüggő biztonságos folyamatokkal kapcsolatban.

Tűzfal

Jó, hogy a Windows tűzfa van, de védelmi teljesítménye kétséges. Az Internet Security védelmi programok tartalmaznak külön tűzfalat, amely szinte minden általa nem ismert tartalmat blokkol, ezáltal védelmet nyújt egy esetleges támadással szemben.

Melyik programot válasszam?

Érdemes aktív frissítéssel ellátott – tehát előfizetői licenc-el rendelkező programot választanunk. Ez azért fontos, mert így naprakészek lehetünk a legújabb támadásokkal szemben, mivel a kiberbűnözők tömegszámra termelik a különböző kártékony programokat. Nem szeretnék egy céget sem reklámozni, ezért összeszedtem azokat, amelyek eszembe jutottak 1 éves előfizetési díjjal együtt (egy darab számítógép esetében).

Havi szinte 900 - 1500 Ft között biztosítható a számítógépünk teljes védelme. Érdemes utánanézni a különböző kedvezményeknek, hosszabb időre olcsóbb, mint ahogyan több gépre is kaphatunk árengedményt. Egyes gyártók a tanulók illetve oktatók számára külön kedvezményt biztosítanak.

Mielőtt költséges kiadásokba fognánk, érdemes kipróbálni a különböző típusú vírusirtó programokat, a 30 napos „próbaverzió” kiváló lehetőség arra, hogy megismerjük milyen hatást gyakorol a számítógépünkre. Különböző biztonsági szoftverek letölthetőek az origo szoftverbázisából.

Általánosságban érvényes ezen a területen is: Ismeretlen forrásból származó programokat ne használjunk, illetve vélhetően vírusos e-mailt ne nyissunk meg, idegen küldő linkjére ne kattintsunk.

Remélem hasznosnak találtad a bejegyzést. A megosztásokat köszönöm!

Tetszett a bejegyzés?

Csatlakozz a kütyü tesztek blog facebook közösségéhez!